Достапни линкови

logo-print

Клинтон бара сомалиските милитанти да ја пропуштат помошта за гладните


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон апелираше до исламистичките милитанти во Сомалија да им дозволат на хуманитарните агенции да влезат во зоните кои се под нивна контрола за да дистрибуираат харана за стотиците илјади луѓе на кои им се заканува глад. Милитантната група Ал Шабаб која е поврзана со Ал Каеда и која контролира поголем дел од јужна Сомалија соопшти дека таму немало глад и ја забрани хуманитарната помош на Црвениот крст. Се проценува дека од суша и глад во Сомалија умреле над 29 илјади деца под петгодишна возраст.
XS
SM
MD
LG