Достапни линкови

logo-print

Тајланд за прв пат доби жена премиер


Јинглук Шинаватра

Јинглук Шинаватра

Парламентот на Тајланд денеска ја изгласа Јинглук Шинаватра за прва жена премиер на таа земја. 44 годишната Шинаватра дојде на функцијата откако нејзиниот брат Таксин Шинаватра беше соборен од власта во 2006 година. Партијата на оваа деловна жена доби огромно мнозинство на паралментарните избори одржани на 3 јули.
XS
SM
MD
LG