Достапни линкови

logo-print

Сенатори бараат прекин на помошта од САД за Кина


Група американски сенатори од двете партии повика на прекин на развојната помош на Вашингтон за Кина во износи од десетици милиони долари годишно. Сенаторите укажале дека Кина веќе не е сиромашна земја, туку втора по големина економија во светот, која има илјадници милијарди долари девизни резерви. Според нив, САД од 2001 година дале повеќе од 275 милиони долари директна помош за Кина, меѓу другото за ширење на пристапот до интернет и за подобрување на јавниот транспорт.
XS
SM
MD
LG