Достапни линкови

logo-print

Турција доби нов воен врв


 Неџдет Озел началник на Генералштабот

Неџдет Озел началник на Генералштабот

Во Турција денеска се наименувани четворица нови команданти на армијата по оставките до кои дојде минатата недела. Претседателот на Турција Абдула Ѓул ги одобри назначувања. Генералот Неџдет Озел кој претходно беше шеф на армијата, е назначен за началник на Генералштабот. Ова е за првпат цивилна влада да назначи раководство на моќната армија на Турција.
Амбасадорот на Турција во Република Чешка, Џихад Ергинау за РСЕ изјави дека овој потег покажа дека турската демократија созреала и дека цивилна контрола над воената работи се подобрува.
Шефот на Генералштабот на Турција и на командантите на војската, морнарицата и воздухопловните сили минатата недела си дадоа оставки во знак на протест за апсењето и судењето на стотици воени офицери поради наводни обиди за соборување на владата.
XS
SM
MD
LG