Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го поддржува пописот во Албанија


Парламентот на Албанија

Парламентот на Албанија

Амбасадорот на ОБСЕ во Тирана, Еуген Волфарт го поддржува пописот на населението во Албанија врз основа на етничка и верска припадност.
Тој апелира за неопходност од попис на населението и побарал од граѓаните да бидат дел од тој процес.
Во меѓувреме движењето „Црвено црно“ чиј лидер е Крешник Спахиу, потпретседател на Високиот совет за правда на Албанија и најжесток противник на ваков попис, обвини дека „законот бил подготвен по инструкции на Грција“.
Парламент го изгласа Законот за попис на почетокот од минатиот месец, а деновиве истиот го потпиша и шефот на државата Бамир Топи.
Пописот во Албанија ќе биде спроведен во октовмри.
XS
SM
MD
LG