Достапни линкови

logo-print

Истрага за шефицата на ММФ


Кристин Лагард

Кристин Лагард

Францускиот суд денеска нареди формална судска истрага за улогата на сегашната директорка на ММФ Кристин Лагард во решавањето на финансиските спорови додека таа беше министер за финансии на Франција.
Судот на правдата, кој ги истражува малверзации сторени од страна на членовите на Владата, нареди официјална истрага за наводите дека Лагард го користела своето влијание за да му се дадат 285 милиони евра оштета на еден бизнисмен кој ја тужел државата . Лагард, негира дека сторила нешто лошо и дека имала профит од случајот. Лагард на чело на ММФ дојде на почетокот на јули.
XS
SM
MD
LG