Достапни линкови

logo-print

Во најновите насилства во Сирија загинале шест луѓе


една од жртвите на насилствата во Сирија

една од жртвите на насилствата во Сирија

Сириските безбедносни сили во текот на ноќта убиле најмалку шест демонстранти во неколку делови на земјата, соопштуваат активистите зa човекови права. Во последните операции на владините сили да ги задушат протестите против претседателот Башар ал Асад во градот Хама биле убиени повеќе од 100 луѓе.
Синоќа Советот за безбедност на ОН издаде соопштение во кое го осуди крвавото задушување на антивладините протести и кршењето на човековите права. Сепак соопштението на Советот за безбедност нема иста тежина како резолуцијата за осуда која е правно-обврзувачки документ.
XS
SM
MD
LG