Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН со осуда за сириската влада


Сириските власти испратија тенкови против демонстрантите во градот Хама.

Сириските власти испратија тенкови против демонстрантите во градот Хама.

Советот за безбедност на ОН ја осуди сириската влада за крвавото задушување на антивладините протести и за кршење на човековите права. За да се усвои заедничка изјава на Советот за безбедност потребна е согласност од сите 15 земји-членки. Соседот и сојузник на Сирија, Либан, не спречи објавување на изјавата, но се огради од нејзината содржина.
XS
SM
MD
LG