Достапни линкови

logo-print

Мубарак се изјаснил за невин


Мубарак за време на судењето

Мубарак за време на судењето

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак ги негираше обвиненијата дека бил вмешан во убиството на демонстрантите, како и обвиненија за корупција. Во текот на денешното судење, поранешниот претседател изјави дека целосно ги негираат сите обвинувања.
Мубарак зборуваше во судницата во Каиро, каде беше донесен на болнички кревет.
И неговите синови Гамал и Ала, ги негираа обвиненијата.
Обвинителството го товари соборениот лидер на Египет за вмешаност во убиството на демонстрантите, со тоа што му дозволил на тогашниот министер за внатрешни работи да се употреби муниција против луѓето што протестираат. Обвинителството исто така го обвинува за повеќе кривични дела како корупција и трошење на јавните средства
XS
SM
MD
LG