Достапни линкови

САД го поддржуваат суверенитот на Косово


Томас Кантримен

Томас Кантримен

Заменик помошникот на американскиот државен секретар Томас Кантримен синоќа во Приштина изјави дека Соединетите држави го поддржуваат суверенитот на Косово и ги критикуваше изјавите од Белград за евентуална поделба. ,,Соединетите држави се против поделбата на Косово и за тоа нема да се разговара,, рече Кантримен за Радио телевизија Косово. Тој исто така ја критикуваше и косовската влада за тоа што акцијата на северот на земјата ја презеде без претходни консултации.
XS
SM
MD
LG