Достапни линкови

logo-print

Сенатот одобри Демпси да биде нов шеф на Генералштабот


Генерал Мартин Демпси

Генерал Мартин Демпси

Американскиот Сенат вчера одобри генерал Мартин Демпси да стане иден шеф на Генералштабот на американската војска. 59 годишниот Демпси ќе го замени на оваа функција адмирал Мајк Мулен кон крајот на идниот месец. Демпси, кој, меѓу другото, е и магистер за англиска книжевност се очекува да му се приклучи на секретарот за одбрана Леон Панета во спроведувањето на одлуката за намалување на трошоците за одбраната на САД, како и на барањето на администрацијата за прекин на американската воена инволвираност во Ирак и Авганистан.
XS
SM
MD
LG