Достапни линкови

logo-print

Турција обвини за сепаратизам над сто курдски политичари


Турски суд покрена обвинение за сепаратизам против 98 поранешни курдски градоначалници и осум други политичари поради нивните повици за подобрување на затворските услови за лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан. Според судот, коментарите на обвинетите лица биле терористичка пропаганда. Судскиот процес ќе почне наскоро во југоисточниот турски град Дијарбекир. Осомничените можат да добијат максимална казна од 20 години затвор.
XS
SM
MD
LG