Достапни линкови

logo-print

Нема одлука на Советот за безбедност при ООН за Сирија


Советот за безбедност при Обединетите нации одржа повеќечасовна расправа зад затвопрени врати за можни реакции на крвопролевањето во Сирија за време на протестите на приврзаниците на опозицијата. Дипломати потврдија дека за сега не е постигнат никаков договор. Рускиот амбасдадор во Обединетите нации Витали Чуркин изјавил дека 15 членки на Советот за безбедност би требало да се консултираат со нивните влади, по што ќе се одржи ново заседавање.
XS
SM
MD
LG