Достапни линкови

logo-print

Падови на американските берзи по одлуката за повисока граница на задолжување


Падови се бележат на акциите на американските берзи по одобрувањето на легислативата со која се одобрува повисока граница на државно задолжување. Индексот „Дау Џоунс“ падна за два проценти во вторникот, додека Индексот 500 на „Стандард и Пур„ изгуби 2.5 проценти од вредноста. Падовите се забележуваат неколку дена и претставуваат најголеми потреси на пазарите на хартии од вредност од економската криза во 2008 година.
XS
SM
MD
LG