Достапни линкови

logo-print

Русија не се противи ОН за донесат резолуција за Сирија


сирискиот преставник во ОН

сирискиот преставник во ОН

Москва не се противи на резолуција на ОН со која ќе се осуди насилството во Сирија, се додека таквата резолуција не вклучува санкции и други „притисоци“, наведуваат од Министерството за надворешни работи на Русија. Шефот на одделот за Блискиот Исток и за Северна Африка при Министерството Сергеј Вершинин вели дека Русија не е „категорично“ против донесувањето на резолуцијата за Сирија.
Забелешките на рускиот преставник доаѓаат во време кога Советот за безбедност на ОН треба да продолжи со разговорите околу тоа како да реагираат на најновите извештаи за крвопролевањата во Сирија.
Заканите од Русија и Кина дека ќе да стават вето на нацрт-резолуција со која се осудува насилството во Сирија ги додведе во ќор-сокак разговорите кои пред два месеци се водеа во Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG