Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН одржа седница за Сирија


Хама

Хама

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа седница зад затворена врата посветена на можната резолуција за осуда на режимот во Сирија за употребата на сила во справувањето со антивладинте протести. Сиријската војска во неделата убила над 100 луѓе, главно во градот Хама кој, како што јавуваат агенциите, вчера бил цел на артилериски оган. Активисти за човекови права наведуваат дека притоа загинале најмалку 24 луѓе. Русија и Кина не сакаат да поддржат резолуција за осуда на режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG