Достапни линкови

logo-print

Србија ќе испрати храна за северот на Косово


барикади на северот на Косово

барикади на северот на Косово

Владата на Србија одлучила денеска да испрати помош во храна за српското население на северот од Косово и во Метохија. Ќе се испратат вкупно 75 тони храна и тоа шеќер, масло за јадење, брашно и млеко. Причината за помошта е блокадата на премините Јариње и Брњак од страна на припадните на КФОР,при што дојде до прекин во снабдувањето на основните продукти, наведуваат спските власти. Се очекува помошта да биде испорачана уште утре.
XS
SM
MD
LG