Достапни линкови

logo-print

Командантот на КФОР нема да се сретне со српските преставници


Командантот на КФОР Ерхард Билер

Командантот на КФОР Ерхард Билер

Командантот на КФОР Ерхард Билер несака да се состане со претставниците на Владата на Србија, Борислав Стефановиќ и Горан Богдановиќ бидејќи тие илегално ја преминале границата, соопшти денеска портпаротлот на КФОР.
Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи изјави дека влезот на српските преставници е нелегален бидејќи тие не влегле преку легални премини и за влез не побарале дозвола од косовските институции. Стефановиќ и Богдановиќ соопштија дека вчера влегле на територијата на Косово преку алтернативни премини,бидејќи КФОР не ги пуштиле на преминот Јариње.
XS
SM
MD
LG