Достапни линкови

logo-print

Германија бара состанок на ОН за Сирија


Германија побара итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации на кој ќе се расправа за влошувањето на ситуацијата во Сирија. Активисти за човекови права изјавија дека безбедносните сили вчера убиле скоро 140 луѓе, што претставува еден од најкрвавите денови во земјата од почетокот на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад во март годинава. Западните земји веќе неколку недели инсистираат на резолуција со која ќе се осуди насилството на сирискиот режим. Меѓутоа, Русија и Кина се противат на таквиот потег.
XS
SM
MD
LG