Достапни линкови

logo-print

Кина обвинува муслимански екстремисти


Муслимански верници во Кашгар

Муслимански верници во Кашгар

Кинеските власти соопштија дека муслимански верски екстремисти предводени од луѓе тренирани во странски терористички кампови биле одговорни за кравите насилства што во саботата и неделата се случија во западниот регион Ксинџијанг. Најмалку 18 луѓе биле убиени во два инцидента во градот Кашгар каде што во последните години се зголемија етничките тензии. Скоро 200 луѓе загинаа во судирите во 2009 година меѓу муслиманските ујгури и хан кинезите.
XS
SM
MD
LG