Достапни линкови

logo-print

КФОР отстрани дел од барикадата во село Зупче


Барикадата во село Зупче

Барикадата во село Зупче

Припадници на португалскиот контигент на КФОР денеска отстраниле дел од барикадата во село Зупче во Ибарски Колашин, во близина на Митровица. Припадниците на КФОР, како што јавува агенцијата Бета, со повеќе оклопни возила стоеле во близина на барикадата каде што се собирале и голем број жители на Ибарски Колашин. Шефот на српскиот преговорачки тим со Приштина Борислав Стефановиќ и министерот за Косово и Метохија Горан Бограновиќ во текот на изминатата ноќ пристигнаа во Лепосавиќ каде што беа пречекани од жителите на северно Косово. Ним претходно на преминот Јариње им беше оневозможен влез на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави дека тие илегално престојуваат во северно Косово и оти е можно ниво апсење и протерување во Србија. Премините Брњак и Јариње од синоќа се отворени за патнички сообраќај.
XS
SM
MD
LG