Достапни линкови

logo-print

Малики сака да купи американски воени авиони


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави дека ги заживеал преговорите за купување на 30 американски борбени авиони Ф 16. Малики пред новинарите во Багдад соопшти дека првичните разговори се воделе за 18 авиони но сега договорот кој вреди неколку милијарди долари вклучува 36 авиони. Тој додаде дека Ирак идните договори за одбраната ќе вклучуваат и барање за тренинг со што ќе им биде овозможено на дел од америкснаките трупи да останат во змејата и година и пол по истекувањетоо на крајниот рок.
XS
SM
MD
LG