Достапни линкови

logo-print

Владата на Нигерија ќе преговара со Боко Харам


Претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан

Претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан

Владата на Нигерија ќе започне разговори со исламистичка група обвинета за голем број смртоносни напади и престрелки во североисточниот дел на земјата. Владата ќе започне преговори со Боко Харам кон средината на август. Претседателот на земјата Гудлак Џонатан именуваше седумчлена комисија која треба да ги води разговорите, а се состои од неколку министри и експерти за безбедност.
XS
SM
MD
LG