Достапни линкови

logo-print

Српскиот парламент усвои декларација за Косово


Шефот на преговарачкиит тим со Косово, Борислав Стефановиќ

Шефот на преговарачкиит тим со Косово, Борислав Стефановиќ

Собранието на Србија по полноќ усвои декларација со која се осудува насилството на Косово и се повикува на дијалог и на мирно решавање на кризата која настана со одлуката на косовските власти да ја преземат контролата на премините на северот од земјата. На усвојувањето на декларацијата и претходеше деветчасовна расправа. Од вкупно 207 присутни пратеници, за декларацијата гласале 181 пратеник, 20 пратеници од Демократската партија на Србија, гласале против, четворица пратеници биле воздржани, а 2 не гласале.
Со декларацијата се повикува и меѓународната заедница да осуди секаков едностран акт кој му штети на дијалогот меѓу Белград и Приштина.
Со документот Владата се обврзува да конесе конкретен и сеопфатен план во случај состојбата на Косово да се влоши.
XS
SM
MD
LG