Достапни линкови

Тројца новинари-жртви на НАТО нападите над либиската телевизија


НАТО напади над Либија

НАТО напади над Либија

Во воздушните напади на авионите на НАТО над трите телевизиски предаватели во Либија, загинале тројца новинари, а 15 се повредени. Ројтерс пренесува дека либиската државна телевизија била дигната во воздух.. Од Алијансата претходно соопштија дека нападите се за да го замолчат тероризирачкото известување и да го „натераат полковникот Гадафи да замолчи“, да не ја користи можноста да гo заплашува народот и да не ја користи телевизијата за потикнување на насилство против своите сонародници.
Во нападите биле употребени насочувачки бомби.
XS
SM
MD
LG