Достапни линкови

logo-print

Во Пакистан убиени 11 шиити


Најмалку 11 луѓе загина денеска кога вооружени лица отвориле оган врз минибус во кој се превезувале шиитски муслимани во југозападниот дел на Пакистан, соопштија тамошните власти. Досега никој не презеде одговорност за нападот. По нападот, во знак на револт се собрале неколку илјади шиитски муслимани и накратко ги блокирале патиштата. Потоа биле растерани од полицијата која користела и палки и солзавец за да ги растера.
XS
SM
MD
LG