Достапни линкови

logo-print

Откриен првиот тројански астероид во земјината Орбита


Астрономите на американската Наса го открија првиот Тројански астероид кој заедно со земјата се наоѓа во истата орбита околу сонцето. Астертоидот чие име е 2010 тк7 го открија астрономите на НАСА,аоткритието е објавено во американските печатени медиуми. Астероидот има пречник од околу 300 метри и е одалечен од земкјата околу 80 милиони километри.
XS
SM
MD
LG