Достапни линкови

logo-print

Започна истрагата за телефонското прислушкување во Британија


последниот број на таблоидот

последниот број на таблоидот

Судот во Велика Британија денеска отвори истрага за сканадалот со телефонското прислушкување за потребата на еден медиум . Првиот дел од истрагата ќе започне со расправа за тоа дали се потребни построги прописи за медиумите. Истрагата ја најави премиерот Дејвид Камерон на почетокот на месецот, по скандалот со прислушкувањето кој доведе до затварање на 168 години стариот таблоид „ News of the World“
Тимот кој ќе ја спроведува истрагата вклучува судии, новинари, полицајци, активисти за заштита на граѓанските слободи и права.
Вториот дел од истрагата ќе биде насочен кон работата на таблоидот, но тоа не може да започне се додека не биде завшршена кривичната истрага на полицијата.
XS
SM
MD
LG