Достапни линкови

logo-print

Косовските власти најавија истрага за палењето на преминот Јариње


силите на КФОР на северот на Косово

силите на КФОР на северот на Косово

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи денеска изјави дека ќе почне истрага во врска со палењето на преминот Јариње, на северот на Косово.
Реџепи изјави дека истрагата најверојатно ќе ја спроведува регионалната истражна единица на полицијата и дека останува да се види дали тоа ќе го направи сама или во соработка со ЕУЛЕКС.
Ситуацијата на северот на Косово Реџепи ја оцени како напната, додавајќи дека мисли дека КФОР е одлучен заедно со Косовската полиција и ЕУЛЕКС да ја смири ситуацијата, на граѓаните да им го врати нормалниот живот и да воспостави ред и закон.
XS
SM
MD
LG