Достапни линкови

Собранието расправа за составот на новата влада


Никола Груевски го образложува експозето за нова влада пред Собранието.

Никола Груевски го образложува експозето за нова влада пред Собранието.

Собранието денеска ја продолжи седницата на која се расправа за составот и програмата на новата влада.
Од ДПА забележуваат дека во предложената програма нема проекти за подобрување на животот на Албанците.
Од СДСМ ја оценуваат програмата како празна и според нив не заслужува да добие доверба. Од партијата реагираат и на повторното назначување на некои министри.
Пратениците од владеачкото мнозинство сметаат дека предлогот за нова влада, заслужува да добие доверба поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе.
Мандатарот Никола Груевски во вчерашното експозе рече дека петте приритети на новата влада ќе бидат зголемување на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, борбата против корупцијата и криминалот, одржување добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Најдоцна до полноќ треба да се избере новата влада.
XS
SM
MD
LG