Достапни линкови

logo-print

Затворен граничниот премин Јариње


граничниот премин Јариње

граничниот премин Јариње

На граничниот премин Брњак во општината Зубин поток и понатаму има полицајци и цариници од албанска националност, поради што локалното српско население блокира уште еден пат, соопштија тамошните локални власти. Според нив на преминот има четворица царинацници Албанци, кои иако не ги контролираат возилата, сепак се таму и тоа не е прифатливо за Србите.
Мировниците на НАТО ја преземаа контролата на двете граници во севернито дел од Косово. Од Мисијата на КФОР соопштија дека денеска го затвориле граничниот премин Јариње.
XS
SM
MD
LG