Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН ќе расправа за Косово зад затворена врата


Советот за безбедност на ОН, на барање на Србија, за денеска закажа консултации „зад затворена врата“ за ситуацијата во Косово. Според неименувани дипломатски извори, Русија го поддржала барањето на Белград за одржување итна седница, додека САД и Велика Британија сметале дека треба да се почека следната редовна седница на Советот за Косово. На крајот е избрано компромисно решение и за денеска се закажани консултации зад затворена врата, наместо јавна седница, изјави неименуваниот дипломат.
XS
SM
MD
LG