Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН се уште не закажа седница за Косово


Совет за безбедност

Совет за безбедност

Советот за безбедност на ОН се уште не донесе одлука по барањето на Србија, да се одржи вонредна седница за ситуациајта во Косово. Српската новинска агенција Бета, повикувајќи се на дипломатски извори, јавува дека во Советот се воделе тешки преговори за барањето на Србија. Според агенцијата, Русија и Кина го подржуваат барањето на Србија, додека САД и Велика Британија се против. Ако сепак Советот закаже седница, најверојанто би се одржала утре предпладне по њујоршко време.
XS
SM
MD
LG