Достапни линкови

Тачи- Еулекс беше информиран за акцијата на границата


Премиерот на Косово Хашим Тачи

Премиерот на Косово Хашим Тачи

Премиерот на Косово Хашим Тачи изјави денеска дека Еулекс биле известени за одлуката на Владата „да воспостават ред и закон“ на северот од земјата, но дека не покажале воља да ја подржат истата.
„Нивното однесување сега во потполност е спротивно од улогата која ја имаат и поради која властите во Приштина ги повикаа на Косово. Во рамките на нашето суверено право и овластувањата што ги имаме нема да дозволиме нашиот суверенитет да се доведува во прашање донедоглед, рече Тачи.
XS
SM
MD
LG