Достапни линкови

Мубарак во тешка состојба


Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак.

Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак.

Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак, кој се наоѓа во болница одбивал да јаде и се наоѓа во тешка состојба, јавуваат тамошните медиуми. На Мубарак следната недела, на 3 август, треба да му се суди за убиството на демонстранти. Здраствената состојба на поранешниот претседател е честа тема за шпекулации, а многу Египќани во тоа гледаат обид да се избегне судењето. Мубарак беше соборен од власт во февруари. Тој се наоѓа во болница во Шарм ел-Шеик од април, кога доби инфаркт за време на едно сослушување за вмешаност во убиството на демонстрантите и за злоупотреба на власта.
XS
SM
MD
LG