Достапни линкови

logo-print

Тројца мировници на ОН повредени во Либан


Тројца мировници на ОН биле повредени кога возилото со кое се превезувале наишло на бомба поставена на патот во близина на пристанишниот град Сидон во Либан. Сличен напад во близина на Сидон имаше и во мај кога беа повредени шест италијански мировници, што предизвика Италија да го намали мировниот контингент во Либан. Мисијата на ОН во Либан има околу 12 илјади војници.
Мировниците работат заедно со либански војници во јужниот дел на земјата да се задржи мирот во близина на границата со Израел
XS
SM
MD
LG