Достапни линкови

Забрана за излез од Иран за поранешниот лидер Катами


Поранешниот претседател на Иран Мохамед Катами

Поранешниот претседател на Иран Мохамед Катами

На поранешниот претседател на Иран Мохамед Катами му е забрането да ја напушти земјата, јавуваат иранските медиуми. Поранешниот претседател планирал да ги посети своите деца во Европа и да присуствува на политички семинар во Ирска, но властите не му дозволиле да ја напушти земјата. Катами е жесток противник на претседателот Махмуд Ахмадинеџад и се уште не го признава неговиот реизбор. Катами беше на чело на Иран од 1997 до 2005. На Катами и лани во април, му беше забрането да ја напушти земјата за да присуствува на конференција во Јапонија.
XS
SM
MD
LG