Достапни линкови

logo-print

Пофалба за норвешката полиција во случајот со напаѓачот


Норвешкиот министер за правда Кнут Сторбергет денеска ја поздрави „фантастичната“ работата на полицијата за апсењето на напаѓачот кој уби најмалку 76 луѓе,отфрлајќи ги критиките дека полицијата реагираше премногу бавно во случајот. На специјалните полициски сили им требало повеќе од еден час да стигнат до островот Утоја, каде осомничениот Андерс Бехринг Бреивик со огнено оружје уби 68 луѓе.
Министерот за правда рече и дека полицијата не ги игнорира заканите од страна на десничарските фанатици во Норвешка.
Полицијата денеска треба да ги објави имињата на жртвите, откако властите го ревидираа бројот на жртвите од 93 на 76.
XS
SM
MD
LG