Достапни линкови

logo-print

Почнува доставувањето храна за гладните во Сомалија


Програмата за храна на Обединетите Нации соопшти дека денеска ќе започне со доставување храна во Сомалија. Се проценува дека околу 3,7 милиони луѓе во Сомалија, или една третина од популацијата, гладуваат. Уште милиони други луѓе во Џибути, Етиопија, Кенија и Уганда се погодени од најлошата суша во источна Африка во последниве 60 години. Исламистичките бунтовници, кои контролираат поголем дел од територијата на Сомалија, не дозволуваат влез на хуманитарните организации.
XS
SM
MD
LG