Достапни линкови

logo-print

Продолжува истрагата за нападите во Норвешка


Осомничениот Андрес Бехринг Бреивик

Осомничениот Андрес Бехринг Бреивик

Норвешките власти продолжуваат со истрагата за нападите во Осло и островот Утоја во кои загинаа најмалку 76 лица, откако осомничениот потврди дека имал соучесници.
За време на вчерашното сослушување судијата на осомничениот Андерс Бехринг Бреивик му даде притвор од осум недели, од кои првите четири ќе ги помине во излоација.
Според властите, Бреивик пред судот изјавил дека има уште две ќелии, кои биле дел од анти-исламското движење.
XS
SM
MD
LG