Достапни линкови

logo-print

Обама повикува на компромис за должничката криза


 Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама ги повика законодавците на компромис и на постигнување на договор за буџетот за да се избегне неможноста за исплаќање на долговите.
Во телевизиски говор од Белата куќа, Обама ги обвини републикаците поради застојот, обвинувајќи дека ги поддржуваат само мерките за кратење на трошоците. Доколку не се постигне договор меѓу републиканците и демократите до 2 август, САД ќе ја разгледаат можноста за позајмување пари за плаќање на сметките, што може да доведе до нова економска криза.
XS
SM
MD
LG