Достапни линкови

logo-print

Полицијата објави нов биланс на жртви од нападите во Норвешка


Луѓето палат свеќи за жртвите

Луѓето палат свеќи за жртвите

Норвешката полицијата денеска соопшти дека бројот на луѓе кои загинаа во бомбашкиот напад на владините згради во Осло, се искачи на 11. А во нападот на осторовот Утоја неколку часа подоцна загинале 68 луѓе. На осомничениот за нападите ќе му се суди за 8 недели, а до отгаш тој ќе помине 4 недели во самица. Осомничениот Андрес Бехринг Бреивик признал дека ги извршил нападите, но се изјаснил за невин, бидејќи со нападите сакал да ја заштити Норвешка и Западна Европа од исламизација и културен марксизам.
XS
SM
MD
LG