Достапни линкови

logo-print

Убиецот на новинарот Динк доби 23 години затвор


Свеќи пред фотографијата на убиениот новинар

Свеќи пред фотографијата на убиениот новинар

Главниот осомничен за убиството на ерменскиот новинар Хрант Динк доби 23 години казна затвор, одучи судот во Истанбул. Во 2007-та , беше убиен новинарот кој беше уредник на едно списание кое се објавуваше и на ерменски и на турски. Сеге веќе осудениот Огун Самаст го убил новинарот пред неговата канцеларија. Судот на почетокот го осуди на доживотен затвор, но му ја намали казната бидејќи бил малолетен кога го извршил делото.
XS
SM
MD
LG