Достапни линкови

logo-print

Едноминутно молчење за загинатите во напади во Норвешка


Со едноминутно молчење денеска во Норвешка ќе им се оддаде почит на девеесетмината загинати во нападите од петокот. Осомничениот Андрес Беринг Бреивик попладне треба да се појави на суд во Осло. За сега не се знае дали јавноста ќе биде во можност да го следи судскиот процес. Полицијата и адвокатот на Бреивик потврдија дека 32 годишниот Норвежанец ги признал злоделата. Осомничениот, за кој се смета дека има врски со анти- исламистички групи, при нападот наводно дејствувал сам.
XS
SM
MD
LG