Достапни линкови

logo-print

Хаџиќ денеска прв пат ќе се појави пред судот во Хаг


Поранешниот политички лидер на хрватските Срби Горан Хаџиќ денеска треба да се појави пред судот во Хаг, соочен со обвиненија за учество во војната во Хрватска од 1991 до 1995 година. Хаџиќ минатиот петок беше екстрадиран од Србија во Норвешка а денеска ќе треба да се изјасни за невин или виновен по 14 обвиненија за криминал против човештвото и воени злосторства. Хаџиќ се товари за учество во масакрот на 250 затвореници во градот Вуковар.
XS
SM
MD
LG