Достапни линкови

logo-print

Одбележани 54 години од смртта на Ченто


Собранискиот спикер Трајко Вељаноски положува цвеќе пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто на скопскиот плоштад

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски положува цвеќе пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто на скопскиот плоштад

Во Прилеп денеска е одбележана 54-годишнината од смртта на Методија Андонов Ченто, првиот претседател на Президиумот на АСНОМ. По тој повод беа положени свежи цвеќиња споменикот во центарот на Прилеп.
Пред споменикот на Ченто се поклонија претставници на неговото семејство, од локалната самоуправа, на Сојузот на борците, граѓани и претставници на политички партии.
XS
SM
MD
LG