Достапни линкови

logo-print

Хаџиќ утре за првпат ќе се појави во судницата во Хаг


Горан Хаџиќ

Горан Хаџиќ

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.
Обвинението го опфаќа и убиството на хрватски заробеници на фармата Овчара кај Вуковар.
Хаџиќ треба да се изјасни за 14 точки од обвинението од страна на трибунал изјави портпаролката на Судот Нерма Јелачиќ.
XS
SM
MD
LG