Достапни линкови

Повеќе од 230 луѓе повредени во судирите во Каиро


Протести во Каиро

Протести во Каиро

Повеќе од 230 луѓе се повредени од кои 40 хоспитализирани во судирите во Каиро помеѓу про-демократските активисти и поддржувачите на воениот режим на Египет. Извештаите велат дека насилството избувнало кога над 10 илјади демонстранти се обиделе да маршираат до Министерството за одбрана за да побараат воениот Совет кај е на власт по соборувањето на Хосни Мубарак, да се замени со цивилна влада. Тогаш поддржувачите на воените власти почнале да фрлаат со камења, бомби и да пукаат со огнено оружје кон демонстантите. Армијата стрелала во воздух за да ги растера демонстрантите.
XS
SM
MD
LG