Достапни линкови

logo-print

Норвешкиот напаѓач ја признал одговорноста за масакарот


Осомничениот за нападите

Осомничениот за нападите

Адвокатот на човек осомничен за извршување на нападитe во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 луѓе,соопшти дека неговиот клиент признал дека ги извршил нападите.Осомничениот Андерс Бехринг Бреивик беше уапсен во петокот,по вториот напад на островот Утоја, при што загинаа 85 млади луѓе.Претходно седум луѓе загинаа во експлозија на бомба пред владините згради во Осло.Бреивик бил десничарски христијански фундаменталист и имал анти-муслимански ставови.Се очекува утре да биде изведен пред суд. Од целиoт свет доаѓаат осуди за нападите.
XS
SM
MD
LG