Достапни линкови

logo-print

Во железничката несреќа во Кина загинале 11 луѓе


Најмалку 11 луѓе загинале денеска во Кина, кога екстра-брз воз излетал од шините, јавува државната новинската агенција Ксинхуа. Возот сообраќал на релација Хангжои - Венжои, а излетал од шините во областа Жеџијанг. Во извештајот се вели дека најмалку двајца луѓе паднале во блиската река. Кина потроши 33 милијарди долари за градење на екстра брзата железница.
XS
SM
MD
LG